Αθλητικά

ΛΙΒΑΔΕΙΑ Πρωταθλητές Ηλίας και Ελευθεριάδου στο Πανελλήνιο Ορεινής ποδηλασίας

Ο Περικλής Ηλίας ήταν ο μεγάλος νικητής της δεύτερης αγωνιστικής ημέρας, του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ορεινής ποδηλασίας που ολοκληρώθηκε την Κυριακή 21/7 στις Πηγές Κρύας, στην Λιβαδειά. Ο ποδηλάτης του Κρόνου Νίκαιας κέρδισε με μεγάλη διαφορά το αγώνισμα του XCO – Cross Country και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας, με χρόνο 01:34.44.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Δημήτρης Αντωνιάδης (Μαχητές Πεύκων) με 01:38.29 και στην τρίτη ο Ηλίας Τσορτουκτσίδης (01:41.46).

Το ίδιο έγινε και στις γυναίκες όπου τον τίτλο κατέκτησε με άνεση η Αικατερίνη Ελευθεριάδου (Βέλος) με χρόνο 01:35.22 ενώ στο βάθρο την ακολούθησαν η Αλεξάνδρα Αδάμ (West Coast) 01:39.41 και η Δήμητρα Πλεσιώτη (Μαχητές Πεύκων) 01:46.12.

Στους εφήβους κέρδισε ο Νικόλας Μουστακίδης (Μαχητές Πεύκων), στους παίδες ο Αναστάσιος Κεσόγλου (επίσης Μαχητές Πεύκων), στις κορασίδες η Ευαγγελία Ηλιάκη (Άτλας Ρεθύμνου), ενώ στους Masters επικράτησαν στην Α’ ο Αθανάσιος Καβουρτζικλής (Μαχητές Πεύκων) και στην Β’ ο Κωνσταντίνος Ορφανουδάκης (Τάλως Χανίων).

Το Πρωτάθλημα διοργάνωσε η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας (ΕΟΠ), σε συνεργασία με την Alter Bike Tours και την υποστήριξη του Δήμου Λεβαδέων και της Περιφερειακής Ενότητας Βοιωτίας.

Νίκη για τους Μαχητές Πεύκων, στην σκυταλοδρομία, στο Πανελλήνιο Ορεινής ποδηλασίας, στην Λιβαδειά

Οι Μαχητές Πεύκων ήταν οι μεγάλοι νικητές της πρεμιέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ορεινής ποδηλασίας την Παρασκευή 19/7, στις Πηγές Κρύας, στην Λιβαδειά,  Η 4άδα των Δημήτρη Αντωνιάδη, Δήμητρα Πλεσιώτη, Άγγελου Αντωνιάδη, Αναστάσιου Κεσόγλου, κέρδισαν την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στην Σκυταλοδρομίας (XCR), με συνολικό χρόνο 01:13.19.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Π.Σ. Κρόνος Νίκαιας με τους Περικλή Ηλία, Εμμανουήλ Γεωργούλη, Αλέξανδρο Καρούσο και Ειρήνη-Μαρία Καρούσου και στην τρίτη θέση ο Β.Α.Ο. με τους Ηλία Τσορτουκτσίδη, Ελένη-Δανάη Δαγκοπούλου, Αλέξανδρος Αθανασιάδης και Γεώργιος Γκλαβίνας.

Αναλυτικά η τελική κατάταξη στο αγώνισμα της σκυταλοδρομίας (XCR) και οι συνθέσεις των ομάδων όπως αγωνίσθηκαν:

  1. Α.Σ. Μαχητές Πεύκων 01:13:19

Πλεσιώτη Δήμητρα (Γ) 00:21:47, Αντωνιάδης Άγγελος (Ε) 00:20:11, Κεσόγλου Αναστάσιος (Π) 00:16:59, Αντωνιάδης Δημήτρης (Α) 00:14:22

  1. Π.Σ. Κρόνος 01:14:15

Ηλίας Περικλής (Α) 00:14:35, Γεωργούλης Εμμανουήλ (Ε) 00:18:44, Καρούσος Αλέξανδρος (Π) 00:19:13, Καρούσου Ειρήνη-Μαρία (Ν) 00:21:43

  1. Β.Α.Ο 01:17.09

Τσορτουκτσίδης Ηλίας (Α) 00:15:39, Δαγκοπούλου Ελένη-Δανάη (Γ) 00:26:24, Αθανασιάδης Αλέξανδρος (Π) 00:17:59, Γκλαβίνας Γεώργιος (Π) 00:17:07

  1. Π.Ο. Βέλος 01.19.32, 5. Π.Ο.Χ. Τάλως 01:19.37, 6. Π.Σ.Μ. Γουέστ Κόουστ 01:19.48, 7. Π.ΤΡ.Σ.Π.Π. Πόρτο Λεόνε 01:22.35, 8. Π.Γ.Σ. Λάρισας 01:25.21, 9. Α.Ο. Κύδων 01:28.58, 10. Π.Α.Σ. Ρεθύμνης “Άτλας” 01:30.51, 11. Π.Ο. Τρίπολης DNF

ΦΩΤΟ Παναγιώτης Πραγιάννης

Have your say

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.