Αναδρομή. 14 ημέρες μέχρι την εκκίνηση του 35ου Α.Μ.Α.

< 2 λεπτά
30.10.17 • 19:22
#Tags:

Με την ευκαιρία της 35χρονης πορείας του Αυθεντικού Μαραθωνίου Αθηνών, σας παρουσιάζουμε για τις επόμενες ημέρες σε αντίστροφη μέτρηση, κάθε μέρα και μια χρονιά,την ιστορική διαδρομή του, μέχρι την εκκίνηση του φετινού 35ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας στις 12 Νοεμβρίου.
2004, 7 Νοεμβρίου
Ο 22ος Κλασικός Μαραθώνιος Αθηνών έγινε στις 7 Νοεμβρίου 2004, μια σημαντική χρονιά για την Ελλάδα καθώς τότε φιλοξενήθηκαν στην Αθήνα οι Ολυμπιακοί Αγώνες.
Η επίδραση της Ολυμπιάδας ήταν, αναμφισβήτητα, θετική! Η διαδρομή ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση απ’ότι τα προηγούμενα χρόνια, με ορατές αλλαγές τόσο στην εκκίνηση όσο και σε ενδιάμεσα σημεία της Μαραθώνιας διαδρομής.Νικητές ήταν ο Κενυάτης Frederik Cherono με 2:15:30 που αποτελεί νέο ρεκόρ αγώνα και η Zinach Alemu από την Αιθιοπία με επίδοση 2:41:12.
Καλύτερος Ελληνας και 15ος στην γενική κατάταξη ο Κώστας Γουγούσης (2:27:03) ενώ στις γυναίκες η Γεωργία Αμπατζίδου με 2:45:27 καλαμβάνει την 5η θέση στην γενική κατάταξη και πετυχαίνει ρεκόρ αγώνα από ελληνίδα.

Για πρώτη φορά Ελληνας αθλητής τερματίζει εκτός οχτάδας ενώ με επιδόσειος κάτω από 2:30 τερματίζουν 17 αθλητές και στις γυναίκες κάτω από 3 ώρες 16 αθλήτριες.

Σημαντικές μεταβολές έγιναν και στον αγώνα δρόμου 10 χλμ., καθώς η εκκίνηση δινόταν πλέον έξω από το Παναθηναϊκό Στάδιο, η διαδρομή έφτανε ως το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας και ο τερματισμός γινόταν πίσω στο Στάδιο. Νικητές στα 10 χλμ. για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ήταν ο Κώστας Πούλιος (32:16) και η Ελένη Νικολοπούλου (37:55).

(Τα στοιχεία αντλήθηκαν από το βιβλίο του Μπάμπη Ζαννιά «42.195 μ. σε 30 χρόνια», εκδόσεις Βογιατζή, 2014).

AMA 2004

asopichos efimerida viotia clip
Asopichos Logo white
Θέλοντας να αποδώσουμε τιμή στον πρόγονό μας, τον Ορχομένιο Ολυμπιονίκη δώσαμε το όνομά του στη προσπάθειά μας. Μέγιστη τιμή και βαριά κληρονομιά την οποία θα προσπαθήσουμε να υπερασπιστούμε. Ονομάσαμε Ασώπιχο την ιστοσελίδα μας γιατί ο Ολυμπιονίκης, ανήκει σε όλους, όπως και η ιστοσελίδα μας. Γιατί η αλήθεια και η ενημέρωση χρειάζονται μεγάλη προσπάθεια, είναι ένας συνεχής αγώνας δρόμου…