Αναδρομή. 26 ημέρες μέχρι την εκκίνηση του 35ου Α.Μ.Α.

< 1 λεπτό
18.10.17 • 17:32
#Tags:

την ιστορική διαδρομή του, μέχρι την εκκίνηση του φετινού 35ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας.

1992, 18 Οκτωβρίου

Σαν σήμερα πριν από 25 χρόνια, το 1992, πραγματοποιήθηκε ο 10ος Διεθνής Μαραθώνιος Ειρήνης Αθηνών, και ήταν μια σημαντική επέτειος για το δρομικό κίνημα, καθώς σηματοδότησε το αυξημένο ενδιαφέρον από Έλληνες και ξένους δρομείς, αλλά και τη διαρκή βελτίωση στην ίδια τη διοργάνωση.

Συμμετείχαν συνολικά 1.240 δρομείς, από τους οποίους τερμάτισαν πρώτοι ο Χρήστος Ντούμας (2:31:15) και η Γιαπωνέζα Reiko Hirosawa (3:05:24).

Πρώτη Ελληνίδα αθλήτρια ήταν η Κλαίρη Σταυροπούλου (3:14:12).

Η Reiko Hirosawa δήλωσε πως «είναι όνειρο κάθε μαραθωνοδρόμου να τρέξει στην κλασική διαδρομή», ενώ η συμμετοχή της στον αγώνα ήταν βραβείο που κέρδισε σε διαγωνισμό της χώρας της.

Ο Χρήστος Ντούμας θεώρησε τον αγώνα μια καλή ευκαιρία για προπόνηση και ενώ τον εμψύχωνε ο νικητής του 1991 Θόδωρος Φωτόπουλος οχι μόνο συνέχισε αλλά και κέρδισε ενώ ο Φωτόπουλος εγκατέλειψε.

Τα στοιχεία αντλήθηκαν από το βιβλίο του Μπάμπη Ζαννιά «42.195μ. σε 30 χρόνια», εκδόσεις Βογιατζή 2014.

asopichos efimerida viotia clip
Asopichos Logo white
Θέλοντας να αποδώσουμε τιμή στον πρόγονό μας, τον Ορχομένιο Ολυμπιονίκη δώσαμε το όνομά του στη προσπάθειά μας. Μέγιστη τιμή και βαριά κληρονομιά την οποία θα προσπαθήσουμε να υπερασπιστούμε. Ονομάσαμε Ασώπιχο την ιστοσελίδα μας γιατί ο Ολυμπιονίκης, ανήκει σε όλους, όπως και η ιστοσελίδα μας. Γιατί η αλήθεια και η ενημέρωση χρειάζονται μεγάλη προσπάθεια, είναι ένας συνεχής αγώνας δρόμου…