Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας. 35 χρόνια ιστορία, 35 ημέρες μέχρι την εκκίνηση

< 2 λεπτά
09.10.17 • 16:01
#Tags:

Με την ευκαιρία της 35χρονης πορείας σας παρουσιάζουμε για τις επόμενες 35 ημέρες ημέρες την ιστορική διαδρομή του, μέσα από το βιβλίο του Μπάμπη Ζαννιά "42.195μ. σε 30 χρόνια" Μαραθώνιος Ειρήνης Αθηνών "Γρηγόρης Λαμπράκης" ενώ ετοιμαζόμαστε πυρετωδώς για τον 35ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας. Τι συνέβη, όμως, στον 1ο Μαραθώνιο, 35 χρόνια πριν; Πώς ξεκίνησαν όλα; Και πόσα άλλαξαν σ’ αυτό το διάστημα;

Ο «1ος Διεθνής Αγωνιστικός Μαραθώνιος Δρόμος Ειρήνης», αφιερωμένος στον ειρηνιστή Γρηγόρη Λαμπράκη, πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 8 Οκτωβρίου 1983, με διοργανωτή έκτοτε τον ΣΕΓΑΣ.

Στην εκκίνηση βρέθηκαν 800 δρομείς, από τους οποίους τερμάτισαν οι 304. Νικητές αναδείχθηκαν ο Πατρινός Φάνης Τσιμιγκάτος (2:28:18) και η Μεταξία Μπερτζελέα (3:35:52).

Η μετάβαση στη νέα εποχή του αγώνα δεν ήταν χωρίς δυσκολίες. Ως αποτέλεσμα, προκρίθηκε μια ασυνήθιστη λύση: πραγματοποιήθηκαν δύο Μαραθώνιοι στην ίδια διαδρομή, και μάλιστα με επιτυχία. Ο δεύτερος αγώνας, ο «Επί χρήμασι Διεθνής Αγώνας Μαραθωνίου», ξεκίνησε λίγες ώρες μετά τον πρώτο, με 1.200 συμμετέχοντες. Την κορδέλα του τερματισμού έκοψαν ο Άγγλος Martin J. McCarthy και η Δανή Hanne Jensen, ενώ οι πρώτοι Έλληνες που τερμάτισαν ήταν ο Μανώλης Τσισμενάκης (2:56:32) και η Αθανασία Μενούνου (4:40:36).

asopichos efimerida viotia clip
Asopichos Logo white
Θέλοντας να αποδώσουμε τιμή στον πρόγονό μας, τον Ορχομένιο Ολυμπιονίκη δώσαμε το όνομά του στη προσπάθειά μας. Μέγιστη τιμή και βαριά κληρονομιά την οποία θα προσπαθήσουμε να υπερασπιστούμε. Ονομάσαμε Ασώπιχο την ιστοσελίδα μας γιατί ο Ολυμπιονίκης, ανήκει σε όλους, όπως και η ιστοσελίδα μας. Γιατί η αλήθεια και η ενημέρωση χρειάζονται μεγάλη προσπάθεια, είναι ένας συνεχής αγώνας δρόμου…