Μετάλλια Βοιωτών και άριστες εντυπώσεις στο πρωτάθλημα στίβου παίδων-κορασίδων

< 4 λεπτά
27.06.17 • 11:57
#Tags:

Πολύ καλές εντυπώσεις άφησαν οι Βοιωτοί αθλητές και αθλήτριες που συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα παίδων και κορασίδων το Σαββατοκύριακο 24 και 25 Ιουνίου στα Τρίκαλα.

Το χαρακτηριστικό του πρωταθλήματος ήταν οι πολύ καλές επιδόσεις που σημειώθηκαν από τους νεαρούς φερέλπιδες αθλητές και τις αθλήτριες. Εκτός από τις επιδόσεις εντύπωση προκάλεσε και ο μεγάλος αριθμός συμμετοχών που ξεπέρασε τους 1.200 αθλητές και αθλήτριες από 170 συλλόγους της χώρας δείχνοντας την δυναμική του στίβου και την ανάπτυξη που παρουσιάζει στη βάση.

Οι Βοιωτοί

Ένα χρυσό και ένα χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν Βοιωτοί αθλητές και αθλήτριες που πήραν μέρος στο πρωτάθλημα των παίδων και κορασίδων στα Τρίκαλα. Εκτός όμως από τα μετάλλια αξίζει να αναφέρουμε ότι αρκετοί ήταν αυτοί που κατάφεραν να προκριθούν και να αγωνιστούν στους τελικούς των αγωνισμάτων τους όπου πήραν πολύ καλές θέσεις.

Ο Θέμης Τσαρουχάς του Πίνδαρου Θήβας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 10.000μ. βάδην με επίδοση 47:35.17 ενώ Κατερίνα-Βενετία Πέτσα του ΑΚΟ Λιβαδειάς πήρε αργυρό μετάλλιο στα 400μ. με επίδοση 58.58.

ΑΚΟ Λιβαδειάς

Ο Σύλλογος της Λιβαδειάς πραγματοποίησε πολύ εμφάνιση αφού στην επιστροφή του από τα Τρίκαλα είχε στις αποσκευές του ένα αργυρό μετάλλιο και τρεις αθλητές που αγωνίστηκαν στους τελικούς των αγωνισμάτων τους.

Στη βαθμολογία ο μεγάλος σύλλογος της Λιβαδειάς πήρες την 28η θέση στους παίδες με 23 βαθμούς σε σύνολο 119 συλλόγους που Πέτσα ΑΚΟΛ

βαθμολογήθηκαν και την 40η στις κορασίδες με 15 βαθμούς από τους 125 συλλόγους που βαθμολογήθηκαν στην κατηγορία.

Η ομάδα 4χ400μ. παίδων έχασε για λίγο το μετάλλιο τερματίζοντας σε 3:28.23 στην 5η θέση με τους Αιγινίτη, Μπενέτο, Περγαντά και Μπαλτσιώτη.
Ο Αλέξανδρος Μπαλτσιώτης εκτός από την 5η θέση στη σκυταλοδρομία τερμάτισε και στην 7η θέση στα 400μ. με επίδοση 51.75 βελτιώνοντας ξεπερνώντας τον εαυτό του βελτιώνοντας το ατομικό του ρεκόρ (51.86).
Την 11η θέση πήραν στον τελικό της σκυταλοδρομίας 4χ400μ τα κορίτσια του ΑΚΟΛ, Καραμπέτσου, Πέτσα, Ρούλια και Σκαπέτη, με επίδοση 4:10.29.
Στον προκριματικό των 800μ. αγωνίστηκε ο Σπύρος Μπενέτος ο οποίος κατατάχτηκες 16ος ενώ προκρίνονται 12 που για τον τελικό. Η Ηλιάνα Ρούλια ήταν 23 στον προκριματικό των 400μ. με χρόνο 62.91, ο Νίκος Αιγινήτης 29ος στον προκριματικό των 200μ. με επίδοση 23.80 ενώ στο αντίστοιχο των κορασίδων η Αντιγόνη-Μαρία Σκαπέτη ήταν 43η με επίδοση 28.22.

ΓΣ Πίνδαρος

Εκτός από το χρυσό μετάλλιο του Τσαρουχά στα 10.000μ. ο Σύλλογος της Θήβας «έβαλε» ακόμη δύο αθλήτριές του σε τελικούς. Η Δήμητρα Γιαννακοπούλου ήταν 8η στο άλμα σε ύψος με άλμα στα 1.55μ. και η Γαρυφαλιά Μπατσούλη 10η στο άλμα τριπλούν με άλμα στα 11.27μ. ενώ στον προκριματικό το άλμα της ήταν καλύτερο (11.42μ.)
Οι υπόλοιποι αθλητές και αθλήτριες του συλλόγου αγωνίστηκαν στα προκριματικά όπου κατέλαβαν τις παρακάτω θέσεις. Ο Κώστας Χαλιμούρδας ήταν 14ος στο προκριματικό με άλμα 1.80μ. η Αφροδίτη Τσαρουχά 23η στον ακοντισμό με βολή στα 24.75μ. ενώ η ομάδα 4χ100μ κορασίδων πήρε την 16η θέση με επίδοση 52.20. Την ομάδα αποτελούσαν οι Παπαγεωργίου, Παπαθανασίου, Μπατσούλη, Σκάτη.
Στη βαθμολογία παίδων ο ΓΣ Πίνδαρος πήρε την 45η θέση με 14 βαθμούς (119 σύλλογοι βαθμολογήθηκαν) ενώ στις κορασίδες 68ος με 9 βαθμούς (125 σύλλογοι).

ΓΣ Ερμής Σχηματαρίου

Την καλύτερη θέση, τέταρτη, από τον σύλλογο στο πρωτάθλημα πάιδων-κορασίδων 2017 πήρε η Ελένη-Μαρία Μπερτσιμά στη δισκοβολία με βολή 39.14μ. ενώ η Μιχαέλα Μπλατσιώτη στα 200μ τερμάτισε στην 7η θέση με επίδοση 25.97 και η Ευαγγελία Θεοδώρου 11η στο τριπλούν με άλμα στα 11.26μ.

Η Βασιλική Μήλιου στον προκριματικό του άλματος σε μήκος πήρε την 16η θέση με επίδοση 5.25μ. ενώ στο ίδιο αγώνισμα η Κωνσταντίνα Μπερτσιμά ήταν 22η με άλμα 5.17μ. (2,5 άνεμος).
Στη βαθμολογία κορασίδων ο Ερμής Σχηματαρίου κατέλαβε την 35η θέση συγκεντρώνοντας 18 βαθμούς σε σύνολο 125 βαθμολογηθέντων συλλόγων ενώ στην κατηγορία των παίδων δεν συμμετείχε κανείς αθλητής.

asopichos efimerida viotia clip
Asopichos Logo white
Θέλοντας να αποδώσουμε τιμή στον πρόγονό μας, τον Ορχομένιο Ολυμπιονίκη δώσαμε το όνομά του στη προσπάθειά μας. Μέγιστη τιμή και βαριά κληρονομιά την οποία θα προσπαθήσουμε να υπερασπιστούμε. Ονομάσαμε Ασώπιχο την ιστοσελίδα μας γιατί ο Ολυμπιονίκης, ανήκει σε όλους, όπως και η ιστοσελίδα μας. Γιατί η αλήθεια και η ενημέρωση χρειάζονται μεγάλη προσπάθεια, είναι ένας συνεχής αγώνας δρόμου…