Πανευρωπαϊκοί στίβου. Ιστορία γεμάτη Ελλάδα

< 8 λεπτά
04.07.16 • 08:20
#Tags:

Η πρώτη σημαντική στιγμή της χώρας μας στη διοργάνωση ήταν το 1969 με τη διοργάνωση των αγώνων στο στάδιο Καραϊσκάκης. Αυτό που έζησαν όμως οι φίλοι του στίβου το 1982 στο Ολυμπιακό στάδιο ήταν το μοναδικό. Όχι μόνο γιατί οι αγώνες φιλοξενήθηκαν σε ένα από τα ομορφότερα - για εκείνη την εποχή - στάδια της Ευρώπης ή λόγω τεσσάρων παγκοσμίων και ενός Ευρωπαϊκού ρεκόρ, αλλά χάρη στην παρουσία της ελληνικής ομάδας.

Η Αννα Βερούλη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και η Σοφία Σακοράφα το χάλκινο στον ακοντισμό, με μια από τις πολλές επικές μάχες των δύο αθλητριών στο αγώνισμα. Στην ίδια διοργάνωση ο Στράτος Κοσμάς ήταν όγδοος στον τελικό των 100 μ. εκεί όπου τερμάτισε τραυματίας σε 12.56, ο Δημήτρης Δεληφώτης 10ος στον τελικό του μήκους (7,75 μ.), ενώ την ίδια θέση κατέλαβε στον τελικό της σφαιροβολίας η Σουλτάνα Σαρούδη. Η επόμενη διοργάνωση στην οποία η χώρα μας κατέκτησε μετάλλιο, ήταν το 1994 στο Ελσίνκι με τον Κώστα Κουκοδήμο να …πατάει σωστά μόνο στο τρίτο του άλμα (8,01 μ.) και να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο.

Η έναρξη της κυριαρχίας του ελληνικού στίβου είχε ως σημείο αναφοράς το έτος 1998. Στο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης οι αθλητές μας κατέκτησαν τρία μετάλλια ενώ είχαν πολύ καλά πλασαρίσματα σε τελικούς. Ο εθνικός ύμνος έπαιξε για λογαριασμό της Ολγας Βασδέκη, που «προσγειώθηκε» στα 14,55 μ. στο τριπλούν και άνοιξε το χορό των διακρίσεων για τις Ελληνίδες στο αγώνισμα. Η Βασδέκη παραμένει ως σήμερα η νεαρότερη αθλήτρια που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν έστω κι αν στην Βουδαπέστη είχε κλείσει το 24ο έτος της ηλικίας της. Η Κατερίνα Θάνου έκανε πανελλήνιο ρεκόρ (10.87) και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ ο Χάρης Παπαδιά τερμάτισε σε 10.17 τα 100 μ. και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

maniani

Τέσσερα χρόνια αργότερα στο Μόναχο οι Έλληνες κατάφεραν να κάνουν την μεγάλη διαφορά κατακτώντας τέσσερα χρυσά και δύο ασημένια μετάλλια. Αναμφίβολα το πρόσωπο της διοργάνωσης δεν ήταν άλλο από τον Κώστα Κεντέρη, που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 200 μ. με το εντυπωσιακό 19.85. Χρυσό μετάλλιο κρέμασαν ακόμη στο στήθος τους η Κατερίνα Θάνου (100 μ.), η Μιρέλα Μανιάνι (ακοντισμός) και η Κατερίνα Βόγγολη. Μάλιστα στη δισκοβολία εκτός από την Βόγγολη, μετάλλιο κατέκτησε και η Τασούλα Κελεσίδου που ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Την μεγαλύτερη διάκριση της καριέρας του, σημείωσε στο Μόναχο ο Αλέξανδρος Παπαδημητρίου. Ο κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ, με βολή στα 80,21 μ. στην Πέμπτη του βολή κατέλαβε την Τρίτη θέση, σε έναν τελικό που έγινε με βροχή. Το 2006 ήταν η στιγμή του Περικλή Ιακωβάκη να γευτεί τη χαρά της επιτυχίας και να επιβραβεύσεις τους κόπους μιας δεκάχρονης καριέρας. Ο αθλητής κάνοντας εξαιρετική κούρσα τερμάτισε πρώτος σε 48.46, τέσσερα χρόνια από την πέμπτη θέση του Μονάχα. Ασημένια μετάλλια κατέκτησαν η Φανή Χαλκιά στα 400 μ.  εμπ. (54.02) και η Πηγή Δεβετζή στο τριπλούν σε έναν από τους καλύτερους αγώνες στην ιστορία της διοργάνωσής, στη διάρκεια του οποίου η Τατιάνα Λεμπέντεβα προσγειώθηκε στο τελευταίο της άλμα στα 15,15 μ. και άφησε στη δεύτερη θέση την Δεβετζή, που από το πρώτο άλμα είχε πετύχει 15,05 μ. επίδοση που επίσης αποτελούσε ρεκόρ αγώνων. Τρίτη με 15,02 μ. ήταν η Αννα Πιάτικ. Το 2010 η χώρα μας δεν κατάφερε να κατακτήσει μετάλλιο, ωστόσο είχε καλά πλασαρίσματα.

H Νικόλ Κυριακοπούλου το 2012 έβαλε και πάλι τη χώρα στον πίνακα των μεταλλίων με την κατάκτηση της τρίτης θέσης στο επί κοντώ με καλύτερο άλμα στα 4,60 μέτρα. Στην ίδια διοργάνωση συνολικά δέκα αθλητές και αθλήτριες αγωνίστηκαν στους τελικούς των αγωνισμάτων τους με τον Κώστα Φιλιππίδη να κατακτά την πέμπτη θέση στο επί κοντώ και τη Νίκη Πανέττα την έκτη στο τριπλούν.

Ιδιαίτερα αποδοτική ήταν η παρουσία της χώρας μας πριν από δύο χρόνια στη Ζυρίχη. Ο Λούης Τσάτουμας και η Κατερίνα Στεφανίδη ήταν τα δύο μέλη της ομάδας μας, τα οποία κατάφεραν να κατακτήσουν μετάλλια. Ο σπουδαίος Τσάτουμας χρειάστηκε άλμα στα 8,15 μ., που ήταν αρκετό για να τον ανεβάσει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Η Ζυρίχη ήταν για την Κατερίνα Στεφανίδη η αρχή μια σπουδαίας καριέρα σε επίπεδο γυναικών – έχει μετάλλια σε όλες τις ηληκιακά κατηγοριες. Η νεαρή ανέβηκε πάνω από τα 4,60 μ. και έχασε μόνο από τη σπουδαία Αντζέλικα Σιντόροβα.

tsatoumasZurich

Σε έναν ακόμη τελικό μεγάλης διοργάνωσης στο επί κοντώ αγωνίστηκε η Νικόλ Κυριακοπούλου και ο Κώστας Φιλιππίδης, όπου αμφότεροι κατέκτησαν την έβδομη θέση. Οπως το 2010 στη Βαρκελώνη, ο Λυκούργος Τσάκωνας έφτασε στον τελικό των 200 μ., όπου ήταν έβδομος.  Την 12η θέση στον τελικό του τριπλούν κατέκτησε ο Δημήτρης Τσιάμης.

Οι θέσεις των αθλητών μας στη Ζυρίχη

2. Λούης Τσάτουμας Μήκος -8,15μ.(-0,4)/ 8,19μ. (-0,5)

2. Κατερίνα Στεφανίδη Επί κοντώ - 4,60μ./4,45μ.

7. Νικόλ Κυριακοπούλου Επί κοντώ - 4,35μ./4,45μ.

7. Κωνσταντίνος Φιλιππίδης Επι κοντώ - 5,60μ./5,50μ.

7. Λυκούργος Τσάκωνας 200μ - 20.53(-1,6)/20.64 (-0,4) ημ./20.40 (+0,4)

10. Δημήτρης, Τσιάμης Τριπλούν - 16,39μ.(-0,9)/16,53μ.

13. Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ 50χλμ βάδην - 3:49.58

20. Δέσποινα Ζαπουνίδου 20χλμ βάδην - 1:34.03

22. Αναστασία Καρακατσάνη 10.000μ. - 33.53.00

24. Αντιγόνη Ντρισμπιώτη 20χλμ βάδην - 1:35.54

Ημιτελικοί

12. Κώστας Δουβαλίδης 110μ εμπόδια - 13.56(+0,4)/13.54 (-0,7)

18. Μαρία Μπελιμπασάκη 200 μ. - 23.37 (+0,3)/23.34 (+0,1)

23. Γωγώ Κοκλώνη 100μ. - 11.69/11.46(-0,4)

Προκριματικοί

9. 4Χ100μ Γυναικών (Κοκλώνη- Πεσιρίδου- Φέρρα- Μπελιμπασάκη)  - 43.81

16. Δημήτρης Πατσουκάκης Επι κοντώ - 5,30μ.

18. Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου δισκοβολία- 51,08μ.

19. Γιώργος Τρέμος δισκοβολία- 59,86μ.

19. Γιώργος Τσάκωνας Μήκος - 7,64μ (-0,4)

20. Κώστας Μπανιώτης Ύψος - 2,15μ.

21. Αντώνης Μάστορας Ύψος - 2,15μ

24. Σπύρος Λεμπέσης Ακοντισμός - 74,14μ.

25. Έφη Κολοκυθά Μήκος - 6,00μ (-1,4)

25. Ελισάβετ Πεσιρίδου 100μ εμπόδια - 13.27 (-2,0)

26. Ανδριάνα Φέρρα 200μ - 23.88 (+0,1)

27. Μάκης Στεργιούλης 100μ. - 10.46 (+0,4)

27. Νίκος Ξενικάκης Μήκος - 7,12μ. (-0,6)

- Γάτου Μαρία 100μ - εγκ.

Τα ελληνικά μετάλλια στην ιστορία της διοργάνωσης

ΧΡΥΣΑ

Περικλής Ιακωβάκης 2006 Γκέτεμποργκ 400μ εμπ. (48.46)

Όλγα Βασδέκη 1998 Βουδαπέστη Τριπλούν (14,55 μ.)

Αννα Βερούλη 1982 Αθήνα Ακοντισμός (70,02 μ.)

Κώστας Κεντέρης 2002 Μόναχο 200 μ. (19.85)

Κατερίνα Θάνου 2002 Μόναχο 100 μ. (11.10)

Μιρέλα Μανιάνι 2002 Μόναχο Ακοντισμός (67.47μ)

Κατερίνα Βόγγολη 2002 Μόναχο Δισκοβολία (64.31μ)

ΑΣΗΜΕΝΙΑ

Λούης Τσάτουμας Ζυρίχη μήκος (8,15 μ.)

Κατερίνα Στεφανίδη Ζυρίχη επί κοντώ (4,60 μ.)

Φανή Χαλκιά 2006 Γκέτεμποργκ 400μ εμπ. (54.02)

Πηγή Δεβετζή 2006 Γκέτεμποργκ Τριπλούν (15,05 μ.)

Χρήστος Παπανικολάου 1966 Βουδαπέστη Επί κοντώ (5,05 μ.)

ΧΑΛΚΙΝΑ

Χρήστος Μάντικας 1934 Τορίνο 400μ εμπ. (54.9)

Βασίλης Παπαγεωργόπουλος 1971 Ελσίνκι 100 μ. (10.56)

Σοφία Σακοράφα 1982 Αθήνα Ακοντισμός(67,04 μ.)

Κώστας Κουκοδήμος 1994 Ελσίνκι Μήκος (8,01 μ.)

Χάρης Παπαδιάς 1998 Βουδαπέστη 100μ (10.17)

Κατερίνα Θάνου 1998 Βουδαπέστη 100μ (10.87)

Αναστασία Κελεσίδου 2002 Μόναχο Δισκοβολία (63,92 μ.)

Αλέξανδρος Παπαδημητρίου 2002 Μόναχο Σφυροβολία (80,21 μ.)

Νικόλ Κυριακοπούλου 2012 Ελσίνκι Επί κοντώ (4,60 μ.)

Πηγή segas.gr

asopichos efimerida viotia clip
Asopichos Logo white
Θέλοντας να αποδώσουμε τιμή στον πρόγονό μας, τον Ορχομένιο Ολυμπιονίκη δώσαμε το όνομά του στη προσπάθειά μας. Μέγιστη τιμή και βαριά κληρονομιά την οποία θα προσπαθήσουμε να υπερασπιστούμε. Ονομάσαμε Ασώπιχο την ιστοσελίδα μας γιατί ο Ολυμπιονίκης, ανήκει σε όλους, όπως και η ιστοσελίδα μας. Γιατί η αλήθεια και η ενημέρωση χρειάζονται μεγάλη προσπάθεια, είναι ένας συνεχής αγώνας δρόμου…