Το αύριο του ελληνικού στίβου ήρθε από το... Γκροσέτο

< 4 λεπτά
24.07.17 • 05:44
#Tags:

Ομάδα με ποιότητα, ταλέντο και μπόλικο μέλλον ξεχώρισε για τέσσερις ημέρες και δημιούργησε υψηλές προσδοκίες για τα χρόνια που έρχονται. Κυρίως γιατί η φουρνιά αθλητών της ομάδας του Κάλι (2015) όχι μόνο παρέμεινε στα στάδια, αλλά γιατί βρίσκεται σε συνεχή τροχιά ανόδου. Η  χώρα μας κατέκτησε δύο μετάλλια στη διάρκεια των αγώνων, ενώ είχε 13 αθλητές και αθλήτριες στην πρώτη 12 των αγωνισμάτων τους.

Ο Μίλτος Τεντόγλου δίχως αμφιβολία ήταν το πρόσωπο των αγώνων, από ελληνικής πλευράς, αφού ήταν εκείνος που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος. Εξίσου εντυπωσιακός ήταν και ο Οδυσσέας Μουζενίδης, που κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο και πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ στη σφαιροβολία. Μεγάλη αξία έχει και το γεγονός ότι σε πολλές περιπτώσεις οι αθλητές και αθλήτριες μας κατάφεραν να ξεπεράσουν τους εαυτούς τους και να πετύχουν πανελλήνια και ατομικά ρεκόρ. Ενας από αυτούς που κατάφερε κάτι τέτοιο ήταν ο Θάνος Καλάκος, στο πρόσωπο του οποίου φαίνεται πως η χώρα βρήκε τον επόμενο αθλητή των 800 μέτρων. Ο 19χρονος έφτασε στον τελικό, αφού νωρίτερα είχε κάνει πανελλήνιο ρεκόρ στον ημιτελικό. Με πανελλήνιο ρεκόρ πανηγύρισαν την κατάκτηση της έκτης θέσης και τα παιδιά της ομάδας 4Χ100 μέτρα. Οι Ζήκος, Γκαραγκάνης, Παππάς και Αρβανίτης έδειξαν πως όταν υπάρχει ταλέντο και συνδυάζεται με ομαδική δουλειά, τότε μπορεί να έρθει η επίδοση και η διάκριση σε μια μεγάλη διοργάνωση.

tentoglou vathro gro3Οι 16 από τους 35 αθλητές και αθλήτριες που βρέθηκαν στο Γκροσέτο θα συνεχίσουν στην κατηγορία Εφήβων/Νεανίδων και την επόμενη χρονιά, ενώ οι υπόλοιποι θα έχουν την ευκαιρία το 2018 να κάνουν την ομαλή μετάβαση στην κατηγορία των
μεγάλων. Στην ομάδα μετείχαν και αθλητές και αθλήτριες της κατηγορίας Κ18, όπως η Μαρία Μαγκούλια και ο Γιώργος Μηλιαράς, που έφτασαν στους τελικούς τους αγωνισμάτων τους. Η άτυχη στιγμή του τετραημέρου ήταν το σπάσιμο του κανταριού του Εμμανουήλ Καραλή, που πιθανώς να του στέρησε και την πρόκριση στον τελικό του επί κοντώ, εκεί όπου θα διεκδικούσε ένα μετάλλιο.

Σε κάθε περίπτωση ακόμη και εκείνοι που δεν έφτασαν εκεί που ήθελαν είναι σίγουρο πως βγήκαν κερδισμένοι από την εμπειρία της συμμετοχής σε ένα μεγάλο γεγονός όπως το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και πως σύντομα θα επιστρέψουν στην αγωνιστική δράση, εμπειρότεροι και αποτελεσματικότεροι.

Η ελληνική ομάδα, η οποία επιστρέφει στην Ελλάδα αύριο σε δύο γκρουπ (δείτε εδώ), κατέλαβε την 17η θέση στον πίνακα μεταλλίων και την 20η στον πίνακα βαθμολόγησης.

Τελικοί

1ος Μήκος Μίλτος Τεντόγλου 8,07 μ./7,80 μ.

3ος Σφαιροβολία Οδυσσέας Μουζενίδης 20,67 μ./20,04 μ.

6η 4Χ100 μ.: Ζήκος, Αρβανίτης, Πάππάς, Γκαραγκάνης 40.40/40.55

7ος 800 μ. Θανάσης Καλάκος 1.50.01/1.48.59/1.52.55

7η Ακοντισμός Αφροδίτη Μανιού 50,23 μ./52,65 μ.

8ος Μήκος Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης 7,74 μ./7,64 μ.

8ος Σφυροβολία Γιώργος Κορακίδης  72,52 μ./72,85 μ.

10ος Υψος Αντώνης Μέρλος 2,14 μ./2,12 μ.

10ος Τριπλούν Δημήτρης Μονόπωλης 15,64 μ./15,55 μ.

11ος 1.500 μ . Γιώργος Μηλιαράς 3.59.41/3.48.88

11η Σφαιροβολία Μαρία Μαγκούλια 14,80 μ./15,25 μ.

- Επί κοντώ Νίκος Νεράντζης ακ./5,10 μ.

Απευθείας τελικοί

8ος 10.000 μ. βάδην Γιώργος Τζατζιμάκης 45.30.16

10η 10.000 μ. βάδην Σοφία Αλικανιώτη 49.43.68

13ος  Δέκαθλο Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης 7.169 β.

16η 10.000 μ. βάδην Νάνση Βαίτση  51.33.30

22η 7αθλο  Ελένη Γκέλη 5.099 β.

- 10.000 μ. βάδην Κυριακή Φιλτισάκου ακ.

Ημιτελικοί

9η 400 μ. εμπ. Αννα Κιάφα 59.16/59.48

11ος 100 μ. Κώστας Ζήκος 10.68/10.80

Προκριματικοί

13η Επί κοντώ Αριάδνη Αδαμοπούλου 4,00 μ.

15η Δισκοβολία Κωνσταντίνα Σπανουδάκη 46,97 μ.

16ος Σφυροβολία Μανώλης Καμτσικλής 64,21 μ.