Asopichos Logo
29-03-2024
178

Φραγκοπούλου, Καλαπόδης νικητές στον 5ο Τροφώνιο Ημιμαραθώνιο Λιβαδειάς. Οι νικητές ΦΩΤΟ

< 4 λεπτά
24.09.17 • 11:02
#Tags:

Με σύμμαχο τις καιρικές συνθήκες οι οποίες ήταν ιδανικές για τους δρομείς διεξήχθη με μεγάλη επιτυχία και πολλές συμμετοχές ο 5ος Τροφώνιος Ημιμαραθώνιος στη Λιβαδειά.

Η Δήμαρχος Λιβαδειάς Γιώτα Πούλου έδωσε την εκκίνηση στις 09:40, όπως προβλεπόταν από το πρόγραμμα και περίπου 200 δρομείς στην απόσταση των 21,1 χλμ ξεκίνησαν την προσπάθειά τους στους δρόμους της όμορφης πόλης.

Καλαμπόκης

Ο νικητής στα 21,1 χλμ

Πρώτος έφτασε στον τερματισμό διανύοντας τα 21,1 χλμ σε 1:14.32 ο Γιώργος Καλαπόδης από τον Ποσειδώνα Λουτρακίου αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Γιώργο Διαλεκτό που έτρεχε στην πόλη του και τερμάτισε σε 1:15.26 ενώ τρίτος ήταν ο Θανάσης Μεσάλας με επίδοση 1:22.31.

Στην ίδια απόσταση για τις γυναίκες, πρώτη ήταν η Κλεοπάτρα Φραγκοπούλου του Πανελληνίου με επίδοση 1:40.38, δεύτερη η Σπυριδούλα Παλάτζα 1:45.15 και στην τρίτη θέση ήταν η Ελισάβετ Ράντζου 1:53.38.

εκκινηση Πουλου

Η Δήμαρχος Λιβαδειάς Γιώτα Πούλου

Στα 10 χλμ νικητής αναδείχτηκε ο Γιώργος Βρεττός με χρόνο 38:12, δεύτερος ο Λουκάς Λαμπούσι 39:01 και τρίτος ο Σπύρος Σιαμπάνης 39:05 ενώ στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Ελένη Ψαρόμυαλου με επίδοση 48.12, δεύτερη η Κωνσταντίνα Αραπατσάκου 49:46 και τρίτη η Βούλα Κατσαβά 50.26.

Ο Νίκος Αιγινήτης με επίδοση 18.07 ήταν αυτός που κέρδισε την κούρσα των 5 χλμ στη δεύτερη θέση ο Ανδρεάς Νίνης 18:09 και τρίτος ο Γιώργος Κωτσόπουλος 18.19. Στην αντίστοιχη απόσταση των γυναικών πρώτη έφτασε στον τερματισμό η Αννα-Μαρία Τσάπαλη σε χρόνο 20.34, δεύτερη η Ηλιάνα Ρούλια 20:48 ενώ την ακολούθησε η Πέγκυ Παπακωνσταντίνου στην τρίτη θέση με επίδοση 24.13.

Στην πλατεία Λάμπρου Κατσώνη (Πάρκο ή Ζάππειο) όπου ήταν και το επίκεντρο της διοργάνωσης, το χειροκρότημα επιβράβευσης από τους πάρα πολλούς πολίτες που βρέθηκαν εκεί ήταν ζεστό και ενθάρρυνε συνεχώς τους δρομείς καθώς και 100 περίπου παιδιά των Special Olympics που έτρεξαν 1 χλμ και φυσικά πήραν τη μερίδα του λέοντος από το χειροκρότημα και τις επευφημίες.

Ο 5ος Τροφώνιος διοργανώθηκε από τον Αθλητικός Κολυμβητικός Όμιλος Λιβαδειάς (Α.Κ.Ο.Λ.), στο πλαίσιο των εκδηλώσεων “ΤΡΟΦΩΝΙΑ 2017” του Δήμου Λεβαδέων, σε συνεργασία με την Περιφερειακή Ενότητα Βοιωτίας, τον Δήμο Λεβαδέων, την υποστήριξη της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ανατολικής Στερεάς-Ευβοιας και της Ελληνικής Ένωσης Έρευνας & Διάσωσης Λιβαδειάς.
Η Αφετηρία και ο τερματισμός για όλους τους αγώνες ήταν πλατεία Λάμπρου Κατσώνη (Πάρκο).

ασθενοφορο

Σε ετοιμότητα όλα τα διασωστικά μέσα όταν χρειάστηκε να επέμβουν σε λιποθυμικό επεισόδιο που εξελίχθηκε ομαλά, χωρίς προβλήματα για την υγεία του δρομέα