Asopichos Logo
29-03-2024
253

«Χρυσοί» Μπαλτσιώτης, Μπενέτος, Αιγηνίτης, Παπαδόπουλος και Πέτσα του ΑΚΟΛ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18

< 3 λεπτά
25.06.18 • 20:20
#Tags:

Πλούσια συγκομιδή μεταλλίων, η οποία συνεχίστηκε μια βδομάδα μετά το πρωτάθλημα Κ20 στα Τρίκαλα, είχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες στου ΑΚΟΛ το Σαββατοκύριακο 24 και 25 Ιουνίου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων και κορασίδων Κ18 που έγινε στην Κατερίνη.

Ο Αλέξανδρος Μπαλτσιώτης μετά το χρυσό με την εφηβική ομάδα 4χ400μ πρόσθεσε άλλα  δύο χρυσά μετάλλια στην συλλογή του. Ο αθλητής του ΑΚΟΛ κέρδισε την κούρσα των 800μ με επίδοση 1.56.46 και ήταν μέλος της ομάδας 4χ400μ παίδων αυτό το Σαββατοκύριακο στην Κατερίνη.

Μπαλτσιωτης ΑΚΟΛ

Αλέξανδρος Μπαλτσιώτης

Χρυσό μετάλλιο στα 400μ κορασίδων κατέκτησε η Κατιάνα Πέτσα μετά το αργυρό που είχε κατακτήσει μια βδομάδα νωρίτερα στις νεάνιδες κάνοντας έτσι δύο τα μετάλλια για την φετινή σεζόν.

Η ομάδα 4χ400μ  παίδων είναι ίδια κατά τα 3/4 με αυτή που κατέκτησε χρυσό στο πανελλήνιο εφήβων. Έτσι Νίκος Αιγηνίτης, Σπύρος Μπενέτος και Αλέξανδρος Μπαλτσιώτης κατέκτησαν ένα ακόμη χρυσό στο πρωτάθλημα παίδων αυτή τη φορά ενώ το νέο μέλος της ομάδας Ευθύμης Παπαδόπουλος βάζει στη συλλογή του το πρώτο χρυσό πανελλήνιο μετάλλιο.

Δύο μετάλλια έβαλε στη συλλογή του και ο Νίκος Αιγηνίτης ο οποίος εκτός από το χρυσό με την ομάδα 4χ400 κατέκτησε και το χάλκινο μετάλλιο στα 400μ.

Στη βαθμολογία των Συλλόγων ο ΑΚΟΛ κατέκτησε την 6η θέση στην Ελλάδα με 49 βαθμούς στους παίδες ενώ στις κορασίδες την 15η θέση με 34 βαθμούς μεταξύ 127 στους παίδες 119 στις κορασίδες Συλλόγων από όλη τη χώρα που βαθμολογήθηκαν.

Μεγάλη εμφάνιση με τρία μετάλλια ο Ερμής Σχηματαρίου

Πολύ επίσης εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι αθλήτριες του Ερμή Σχηματαρίου οι οποίες κατέκτησαν δύο αργυρά και ένα χάλκινο μετάλλιο.

Συγκεκριμένα στα 200μ κορασίδων η Μιχαέλα Μπλατσιώτη κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο με επίδοση 25.78 ενώ μετάλλιο ίδιου χρώματος κατέκτησε και με την ομάδα 4χ100μ κορασίδων.

Η Κωνσταντίνα Μπερτσιμά κατέκτησε επίσης δύο χάλκινα μετάλλια, το ένα στο άλμα σε μήκος με επίδοση 5.69μ. και το δεύτερο με την ομάδα 4χ100μ.

Το χάλκινο μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4χ100μ με τα χρώματα του Ερμή Σχηματαρίου κατέκτησαν επίσης οι Βαβουλιώτη και Μήλιου τερματίζοντας σε 49.49.
Στη βαθμολογία κορασίδων η ομάδα του Ερμή κατατάχτηκε 10η στην Ελλάδα με 45 βαθμούς

Φωτογραφίες Γωγώ Θεοδώρου

asopichos efimerida viotia clip
Asopichos Logo white
Θέλοντας να αποδώσουμε τιμή στον πρόγονό μας, τον Ορχομένιο Ολυμπιονίκη δώσαμε το όνομά του στη προσπάθειά μας. Μέγιστη τιμή και βαριά κληρονομιά την οποία θα προσπαθήσουμε να υπερασπιστούμε. Ονομάσαμε Ασώπιχο την ιστοσελίδα μας γιατί ο Ολυμπιονίκης, ανήκει σε όλους, όπως και η ιστοσελίδα μας. Γιατί η αλήθεια και η ενημέρωση χρειάζονται μεγάλη προσπάθεια, είναι ένας συνεχής αγώνας δρόμου…